Goldziher Ignác Emlékoldal
Az akadémikus
„Hírt, tisztességet, becsületet szerzett a magyar tudománynak”
Goldziher Ignác fiatalon került kapcsolatba a Magyar Tudományos Akadémiával, és összehasonlítva egyetemi karrierjével, itt kiegyensúlyozott pályát futott be: 1876-
ban levelező-, 1892-ben rendes tagságot nyert, 1905-ben az első osztály elnökévé választották, 1911-től tagja volt az igazgatótanácsnak. Az Akadémiák Nemzetközi Szövet-ségében ő képviselte a tudós testületet, a nemzetközi kongresszusokon, az Akadémia kiküldöttjeként, a magyar tudományt.
- Frissítve: 2021. november 06.
- 15:46
1869-től kezdőden rendszeresen publikált az Akadémiai Értesítőben, amely előadásainak szövegét, hivatalos beszámolóit, szakmai jelentéseit is közölte. Tanulmányai, majd később könyvismertetései láttak napvilágot az Akadémia megbízásából megjelenő Budapesti Szemlében, magyar nyelvű munkái jelentek meg az Akadémia kiadásában. Aktívan vett részt az akadémiai üléseken, rendezvényeken, többször helyettesítette az elnököt.
Szoros kapcsolatban állt az intézmény könyvtárával is. 1874-es útján Kairóban a keletkutatók alapvető szakmai igényeit kielégítő műveket vásárolt a formálódó könyvtár gyarapítására. Ő adta az első értékelő ismertetést Kaufmann Dávid felbecsülhetetlen értékű hebraisztikai gyűjteményéről, de a sémi nyelvű munkák katalogizálásában is számíthattak szakértelmére.
1919 augusztusában az erősödő antiszemitizmus elérte az Akadémiát is. Egyik tagtársának az „igazoló összes ülésen” elhangzott felszólalására reagálva lemondott az osztályelnökségről, mert úgy érezte, hogy magára kell venni a hitsorsosait ért antiszemita támadást.
1921. november 15-én az Akadémia oszlopcsarnokában Goldziher Ignác ravatalánál a főtitkár méltatta a „több mint félszázados, nagyértékű, komoly és csendes tudományos munkával” több tudományágban magának nemzetközi elismerést szerző tudóst, majd innen indult a temetési menet, amely utolsó földi útjára kísérte.
Az emlékbeszéd megtartására az Akadémia a Selyemút kutatásában kiemelkedő eredményeket elért, Indiában tevékenykedő régész-felfedezőt, a Goldziher Ignáccal gyermekkorától fogva igen szoros kapcsolatban álló Stein Aurél külső tagot kérte fel. Ez a tradicionális megemlékezés soha nem készült el, de Stein Aurél gondoskodott arról, hogy a család által az Akadémiának adományozott kézirat- és levelezésgyűjtemény kiegészüljön az egyik legfontosabb levelezőpartner Theodor Nöldeke (1836-1930) Tübingenben őrzött leveleinek másolataival.
A Goldziher-hagyaték elhelyezésére 1933. október 18-án külön szoba nyílt az Akadémián. A levelezés 2012 óta az MTA Könyvtára online katalógusában teljes terjedelmében digitalizálva hozzáférhető nemcsak a nemzetközi tudományos élet képviselői, hanem minden érdeklődő számára.
Goldziher Ignác és Theodor Nöldeke levelezése. A két tudós több száz levelet váltott egymással
REAL hivatkozás
Goldziher Ignác levelezése 2012 óta az MTA Könyvtára online katalógusában teljes terjedelmében digitalizálva hozzáférhető nemcsak a nemzetközi tudományos élet képviselői, de minden érdeklődő számára.
OPAC hivatkozás
Kapcsolódó hivatkozások
A bejegyzés tartalmához kapcsolódó bibliográfiai tételek
Előadások Kőrösi Csoma Sándor emlékezetére, 2, Budapest, MTA, 1903
A M. Tud. Akadémia jegyzőkönyvei : Huszonkilenczedik akadémiai ülés. Az I. osztály nуоlсzadik ülése. 1915 november 2-én (Hans Stumme üdvözlése külső taggá választása alkalmából)
Akadémiai Értesítő 26 (1915) 684-685
Akadémiai Értesítő (1907) 334-335
A Magyar Tudományos Akadémia elhúnyt tagjai fölött tartott emlékbeszédek, 14/7 (1909) 1-17
Hasznos volt a bejegyzés?
Ossza meg ismerőseivel is!